Murzasichle, widok na Tatry
17 grudnia: temperatura: -1 -12˝C
ciśnienie: 1023 hPa, wiatr: 3 km/h pnocny, warunki biometeorologiczne: obojtne
Apteka dyżurnaa: Zakopane Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

Logo Marki Tatrzańskiej 2009 przyznane!

[ dodano: 29.11.2009 21:54:59 ]
W dniu 27 listopada Kapituła Marki Tatrzańskiej przyznała po raz drugi lokalny certyfikat jakości ustanowiony przez Radę Powiatu Tatrzańskiego a określany nazwą Marka Tatrzańska.
Uroczysta Gala Marki Tatrzańskiej prowadzona przez Helenę Buńdę odbyła się w Hotelu Mercure w Zakopanem.
W kategorii I Artykuły spożywcze był tylko jeden nominowany produkt i zarazem zwycięzca kategorii: Chleb Pasterski produkowany przez PSS Społem w Zakopanem.
Chleb pasterski o unikatowym smaku i wyglądzie, produkowany jest na bazie zakwasu pszennego z dodatkiem jogurtu. Skład chleba pasterskiego: mąka pszenna, mąka jęczmienna słodowa, drożdże, sól, przyprawy. Chleb pasterski jest produkowany przez piekarnię "Szymonek", która mieści się w Centrum Handlowym "Szymonek "

Logo Marki Tatrzańskiej 2009

Kategoria II to wyroby i produkty rękodzielnicze. Tutaj Kapituła Marki Tatrzańskiej nominowała dwie osoby: Stanisława Gąsienicę - Wawrytko z Poronina wyrabiającego regionalne kożuchy, serdaki i czapki fiokierki, oraz Agnieszkę Górkiewicz - malarkę na szkle z Bukowiny Tatrzańskiej.
Stanisław Gąsienica -Wawrytko urodził się 13 listopada 1954r. w Zakopanem. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w zawodzie kuśnierz. Doświadczenia w fachu nabierał u braci Franciszka i Władysława Ścisłowiczów, zaś serdaki zaczął szyć u Stefana Dziadkowca. W swej kuśnierskiej karierze udało mu się zdobyć I nagrodę w ogólnopolskim konkursie twórczości ludowej. Zaszczytem było uszycie serdaka dla samego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz dla figury góralki, która stała w szopce w Watykanie. Znany jest także jako Harnaś roku 2001.
Agnieszka Górkiewicz urodziła się 9 listopada 1980 roku w Zakopanem.
Pochodzi ze strony matki z góralskiego rodu Galiców. Maluje od 12 roku życia. Najchętniej maluje prace o tematyce religijnej i tatrzańskiej. Po ukończeniu 16 roku życia, w styczniu 1997 roku, została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Obrazy Agnieszki Górkiewicz cieszą się dużym zainteresowaniem. Mimo młodego wieku wypracowała własny, niepowtarzalny styl malowania. Jej prace zdobią kolekcje koneserów i miłośników sztuki ludowej z Polski i zagranicy.
Zwycięzcą II kategorii dla wyrobów i produktów rękodzielniczych został Stanisław Gąsienica - Wawrytko i jego wyroby -regionalne.
Najliczniej reprezentowana była Kategoria III - Baza gastronomiczna, handlowa, oraz usługowa na terenie Powiatu Tatrzańskiego.
Nominowani: Stacja narciarska Małe Ciche
Stacja Narciarska Małe Ciche jest położona w uroczym zakątku Podhala.
Na miłośników białego szaleństwa czeka tu nowoczesna czteroosobowa kolej krzesełkowa o długości 1250m, średnim nachyleniu 17 proc i różnicy wzniesień wynoszącej ok. 220 metrów, a także dwa wyciągi orczykowe.
Najważniejszym atutem stoku są piękne widoki na Tatry i spokój, którego tak bardzo wielu z nas brakuje. Stacja narciarska znajduje się 12 km od Zakopanego i 9 km od Bukowiny Tatrzańskiej, bardzo łatwo więc tu dotrzeć, poznać i ocenić walory oraz różnorodną działalność, stacja bowiem to nie tylko wyciągi i stok, to również szkolenie narciarzy początkujących i zaawansowanych, organizacja imprez sportowych na stoku.
Polskie Koleje Linowe S.A
Jest to przodująca w Polsce firma świadcząca usługi przewozowe kolejami linowymi od 1936 roku. Dąży do kompleksowej obsługi w zakresie turystyki letniej i zimowej. Misją Polskich Kolei Linowych jest być najlepszym w Polsce w przewozach kolejami linowymi i w usługach towarzyszących tym przewozom, świadczenie usług na światowym poziomie, nowoczesnymi i komfortowymi kolejami linowymi.

Zespół obiektów składa się z komfortowego Hotelu Grand Nosalowy Dwór ****, którego inauguracja odbędzie się już 26 grudnia, regionalnej restauracji i hotelu Nosalowy Dwór ***, rozbudowanego Centrum Konferencyjnego Rysy mieszczącego 500 gości i największego pod Tatrami Centrum SPA, które zostanie otwarte w drugiej połowie 2010 roku.
Karczma Polany w Kościelisku.
Polany to karczma regionalna działająca na terenie gminy Kościelisko.
Oferuje szeroki wachlarz usług gastronomicznych. Począwszy od posiłków dla indywidualnych gości i zorganizowanych grup po organizację imprez okolicznościowych, jak i organizację ognisk z pieczeniem barana i innych specjałów w plenerze.

Zakopane Logo Marki Tatrzańskiej 2009

Ośrodek Wypoczynkowy "STASINDA"
Ośrodek prowadzony przez Zofię i Bronisława Rzadkoszów działa na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Oferuje noclegi, imprezy integracyjne, szkolenia, konferencje. Przepiękne położenie ośrodka umożliwia wypoczynek w czystym, górskim powietrzu. Z okien rozciąga się wspaniała panorama Tatr.

Zakopiański Informator Kulturalno-Turystyczny "InfoGRAM"
Informator ukazuje się od 2004 roku i zawiera zapowiedzi wydarzeń nadchodzącego miesiąca w Zakopanem i okolicach. Obok repertuarów kin i teatru, planu wystaw i wernisaży można w nim znaleźć również nieco związanej z regionem publicystki.
Informator zwraca uwagę wysoką jakością druku, składu oraz starannym przygotowaniem zawartości merytorycznej. Nakład wahający się w zależności od poru roku pomiędzy 4000 a 5000 egzemplarzy jest dystrybuowany bezpłatnie w ponad 100 punktach na terenie Zakopanego i okolic - hotelach, restauracjach, centrach informacji turystycznej, biurach podróżyW tej kategorii Kapituła Marki Tatrzańskiej wyłoniła dwóch zwycięzców: Polskie Koleje Linowe S.A, Karczma Polany Siwy i Maśniak s.c.

Logo Marki Tatrzańskiej 2009 w Zakopanem

W Kategorii IV - twórca i działacz ludowy nominowano :
Zespół Góralski "Regle"im. J. Jędrola z Poronina.
Zespół działa pod patronatem Związku Podhalan w Poroninie. Po reaktywacji w 2001 roku przyjął imię Jana Jędrola, założyciela tego zespołu w latach 70 -tych. Obecnie zespół liczy około 160 osób w trzech grupach wiekowych. Trzon muzyczny stanowią muzycy ze znanych poroniańskich rodzin. Autorem wielu tekstów dla Zespółu jest podhalański poeta Franciszek Łojas Kośla oraz Pani Maria Stoch.
Władysław Trebunia -Tutka
Jest uznanym, najwybitniejszym "prymistą" podhalańskim i niekwestionowanym autorytetem dla wielu pokoleń górali w dziedzinie kultury tradycyjnej. Publiczność w całej Polsce i w wielu zakątkach Europy zna go jako filar zespołu rodzinnego Trebunie-Tutki, założonego i prowadzonego przez syna Krzysztofa. Pan Stanisław uprawia projektowanie tkanin unikatowych, malarstwo sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, kompozycje ścienne, grafikę książkową, pastel, olej, gwasz.
Jan Karpiel - Bułecka

Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych, absolwent Architektury Politechniki Krakowskiej. Znany jest szerokiej publiczności. Promuje tradycję i kulturę góralską, muzykę karpacką poprzez śpiew i muzykowanie na własnych instrumentach (np. piszczałki pojedyncze.

Muzeum "Pod Kuźniczym Młotem"

Żywe muzeum w Zakopanem... to nowa atrakcja kulturalna w tym mieście. Jego siedziba mieści się w miejscu eklektycznej architektury Zakopanego, na znanej w całej Polsce ulicy Krupówki. Muzeum działa pod patronatem Zakopiańskiej Fundacji Narodowej SKANSEN, która obrała sobie za cel budowę żywego skansenu na Podhalu. Po muzeum oprowadzają: góral, ksiądz, epokowy turysta, leśnik i tatrzański górnik. Można zobaczyć i samemu spróbować malarstwa na szkle i mszenia budynków

Zwycięzcą IV Kategorii dla twórców i działaczy kultury został Władysław Trebunia - Tutka
Nagrody wręczali przedstawiciele Powiatu Tatrzańskiego: Starosta Andrzej Gąsienica - Makowski i Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego Edward Tybor.

Ustanowienie Marki Tatrzańskiej było możliwe dzięki podjętej przez Radę Powiatu Tatrzańskiego stosownej uchwale. Na mocy tego aktu uhonorowani certyfikatem Marki Tatrzańskiej mają prawo do używania nazwy, oraz stosowania jej oryginalnego logo w swojej działalności.

Logo Marki Tatrzańskiej 2009 rozdane Piotr Kyc
Murzasichle | historia | kultura i sztuka | galeria | komunikacja | wycigi narciarskie | handel i usugi | gastronomia | mapka | aktualnoci | kontakt
Murzasichle noclegi: Pensjonaty | Orodki wypoczynkowe / Domy wczasowe | Pokoje Gocinne | Apartamenty | Willa | Wynajem domkw
© Murzasichle 2003 - 2011
Valid HTML 4.01! Informacje RSS z Murzasichla